Jak tworzyć grafiki generowane przez sztuczną inteligencję (AI)?
Poznaj te darmowe i płatne narzędzia!
Sztuczna inteligencja zagościła w naszym świecie na dobre. Wraz z tym nastał również niepokój. W końcu narzędzia generowania obrazu potrafią tworzyć imponujące realizacje. Sama od dłuższego czasu przyglądam się temu z zaciekawieniem i testuję narzędzia tworzące grafiki generowane przez AI. Dlatego postanowiłam zrobić zestawienie najbardziej interesujących i wartych uwagi narzędzi do tworzenia obrazów za pomocą SI. Programy te różnią się stopniem zaawansowania, ale wszystkie oferują wiele korzyści i możliwości!
Co znajdziesz w tym artykule?
◦ Zalety i wady tworzenia grafiki z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
◦ Darmowe aplikacje do generowania grafiki AI.
◦ Płatne narzędzia AI do generowania obrazów.
◦ Jak uzyskać dobre grafiki generowane przez AI?
Grafiki generowane przez AI
Czym są generatory sztuki AI? I jak działają te narzędzia w projektowaniu grafik? Algorytmy te analizują i przekształcają dostarczone im informacje, na podstawie których powstają wizualizacje. Zazwyczaj są to tzw. modele text-to-image (generator zamienia tekst w obrazy). Niektóre z powodzeniem tworzą również kreacje na podstawie przesłanych obrazów.
Sztuka generowana przez sztuczną inteligencję wykracza poza zwykły rysunek i umożliwia wypróbowanie wielu stylów artystycznych. To, co otrzymasz, zależy od zaawansowania narzędzia oraz dokładności sformułowanego polecenia. Jeśli masz wprawę, to zdecydowanie uzyskasz ciekawsze i bardziej zadowalające efekty. Osobom, które chcą jedynie pobawić się AI w grafice, wystarczy wersja darmowa lub pakiet próbny. Natomiast prawdziwi profesjonaliści, powinni rozważyć założenie konta premium, aby mieć nieograniczone możliwości generowania wysokiej jakości obrazów i dostęp do dodatkowych funkcji.
AI w projektowaniu grafiki
Generator sztucznej inteligencji wnosi projektowanie graficzne na zupełnie inny poziom. Narzędzia te pomagają m.in. tworzyć kreacje wizualne, kompozycje, dobierać kolorystykę czy kreować ciekawe koncepcje w sposób automatyczny. Z pewnością otworzy to drzwi wielu zawodowym grafikom do większej kreatywności oraz produktywności.
Warto tutaj podkreślić, że brak wiedzy i solidnych podstaw może sprawić, że generator tworzenia obrazów AI nie będzie za bardzo użyteczny. Osobom z niewielką znajomością zasad projektowania graficznego ciężko będzie stwierdzić czy kreacja proponowana przez te maszyny ma sens. Czy jest odpowiednio zakomponowana? Czy wybrana kolorystyka, elementy i sam pomysł odnajdzie się na rynku?
Te i inne bardziej skomplikowane kwestie graficzne potrafią spędzić sen z powiek. Dlatego jeśli nie czujesz się pewnie w graficznym świecie, zajrzyj do mojego kompleksowego szkolenia z Projektowania Graficznego. Przekonasz się, że tworzenie projektów to świetna zabawa, a programy graficzne wcale nie gryzą!
Zalety sztucznej inteligencji generującej obrazy — programy AI są warte uwagi?
Rozwój AI niesie za sobą wiele korzyści. Po przeczytaniu tego artykułu może i Ty zaadaptujesz tę technologię w swojej pracy?
🚀 Zwiększenie produktywności
Niektóre obowiązki w pracy pochłaniają dużo czasu. Automatyzacja żmudnych czynności przez AI to prawdziwe wybawienie! Głowienie się nad koncepcjami realizacji, skomponowaniem elementów potrafi wyssać całą twórczą energię. Co gdyby wstępnie sprawdzić to za pomocą paru kliknięć? A może masz już wstępny projekt, ale klient oczekuje innych wersji, a Ciebie dopada deadline lub kryzys twórczy? AI w kilka minut zaaranżuje Twój koncept na różne sposoby.
💡 Poprawa jakości używanych obrazów
Zdjęcie, którego chcesz użyć, wyszło rozmazane, nieostre lub jego format jest za mały? Aktualnie to żaden problem. Z pomocą SI możesz retuszować, powiększać obrazy jednym kliknięciem, i to z całkiem przyzwoitym rezultatem. Wystarczy, że w odpowiednim programie napiszesz odpowiednie polecenie.
🧪 Eksperymenty
Nie masz pewności, czy coś zadziała w praktyce, tak jak w Twojej wyobraźni? Aby nie brnąć bez sensu w projektowy niewypał, wygeneruj swój pomysł z AI. Stwórz z algorytmem wszystko, co Ci wpadło do głowy. Nie zajmie to dużo czasu, a na pewno odkryjesz ciekawe rozwiązania i pobudzisz kreatywne myślenie.
Wady tworzenia grafiki z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
Czy grafiki generowane przez AI mają minusy?
Od kiedy pojawiły się pierwsze narzędzia AI, rozbrzmiewają dyskusje na temat jej „ciemnej strony”. Wiadomo, że żadna technologia nie jest idealna. Jednak jak sprawdza się to w praktyce?
🔒 Prawa autorskie i prywatność
Osoba generująca grafikę w tego typu narzędziach nie posiada do niej praw, a większość państw Europejskich nie reguluje jeszcze tej kwestii (2023 r.). Dodatkowo w wątpliwość poddawana jest prywatność twórców, bo to w większości na ich pracach trenuje sztuczna inteligencja. Niektóre firmy, które wypuściły na rynek programy oparte o AI, już dostają z tego tytułu pozwy.
❌ Brak unikalności
Obrazy AI powstają w oparciu o materiały autorstwa innych artystów, więc często są mało oryginalne. Dodatkowo ciężko taki projekt wykorzystać później np. w pracy komercyjnej.
🤯 Deepfake
Czyli przedstawienie za pomocą AI czegoś, co w rzeczywistości nie miało miejsca. Przez to pojawiły się ograniczenia bezpłatnego dostępu do niektórych narzędzi (o czym więcej w dalszej części artykułu).
🚧 Błędy i ograniczenia
AI obecnie (2023 r.) nie radzi sobie z takimi elementami ludzkiego ciała jak dłonie, a słabsze programy deformują również twarze. Oznacza to, że nadal muszą być nadzorowane przez profesjonalistę, który wprowadzi niezbędne poprawki. Oczywiście sztuczna inteligencja nie stworzy nam również kompleksowej identyfikacji wizualnej, czy innych bardziej złożonych realizacji, nad którym musi czuwać człowiek.
Darmowe aplikacje do generowania grafiki AI — jakie są ich możliwości?
Poznaj spis darmowych generatorów obrazów AI!
Pod spodem znajdziesz zestawienie bezpłatnych i płatnych narzędzi do generowania nowych obrazów. Enjoy!
Microsoft Designer — jak za darmo stworzyć grafikę na posty w mediach społecznościowych?
Do tworzenia obrazów w tej aplikacji, wystarczy konto Microsoft. W ten sposób można wypróbować darmową wersję. Jedynie subskrybenci tej aplikacji będą mieli dostęp do dodatkowych funkcji. Microsoft Designer generuje masę projektów. Od postów na social media, przez wizytówki, banery, ulotki, aż po plakaty i zaproszenia. Proces tworzenia grafik jest niezwykle prosty. Wystarczy wpisać tekst w języku angielskim, a ukaże się aż kilkanaście propozycji. Dodatkowo portal podpowiada, co dopisać do promptu, aby uzyskać lepsze wyniki. Aplikacja generuje z powodzeniem własne obrazy, ale użytkownik może wgrać też coś własnego jako bazę. Można również zacząć „od zera” i wybierać spośród dostępnych kształtów, grafik i zdjęć, podobnie jak w Canvie. Podczas komponowania projektu, w prawej kolumnie pojawiają się wskazówki dotyczące użycia barw i dodatkowych ulepszeń do zastosowania.
Bing Image Creator — generator sztucznej inteligencji w Twojej przeglądarce
Całkowicie darmowe narzędzie, które opiera się na zaawansowanym silniku Dall-e. Ta aplikacja generuje cztery obrazy dzięki opisywaniu tego, co chce się zobaczyć (na chwilę obecną tylko po angielsku). Posiadacze konta Microsoft z powodzeniem skorzystają z tego rozwiązania z poziomu przeglądarki lub chatu. Obrazy wyjściowe raczej nie są na wysokim poziomie, ponieważ obecnie program nie radzi sobie z fotorealistycznymi sylwetkami ludzi. Mimo to warto spróbować, gdyż to narzędzie jest proste w obsłudze, a wraz z kolejnymi eksperymentami można otrzymać interesujące efekty.
Craiyon — proste narzędzie do generowania darmowych obrazów
Jeszcze do niedawna pod nazwą DALL.E mini. Po wpisaniu promptu w narzędziu pojawia się aż 9 grafik! To kolejny portal, gdzie nieograniczone generowanie obrazów jest na porządku dziennym, a proces tworzenia jest bardzo intuicyjny. Jest jednak jeden minus. Craiyon nie najlepiej radzi sobie z elementami ludzkiego ciała, takimi jak twarz lub dłonie. Często są dość zdeformowane. Natomiast zwierzęta oraz natura wychodzą mu całkiem nieźle!
Stable Diffusion — łatwy w obsłudze i szybki w projektowaniu grafik
To kolejny darmowy generator AI, który umożliwia nieograniczone tworzenie obrazów na podstawie tekstu lub innej kreacji. Zaczyna od tworzenia szumów i stopniowo je redukuje w celu uzyskania finalnego efektu. Aby maksymalnie wykorzystać jego funkcje, należy stosować konkretne i szczegółowe podpowiedzi. Warto używać również negatywnego promptu. To opis mówiący algorytmowi, czego nie chcemy w wygenerowanym obrazie. Funkcja ta może nas szybciej przybliżyć do otrzymania pożądanej realizacji. Uzyskanie ciekawych i skutecznych wyników zajmuje trochę czasu i wymaga eksperymentowania. Okazuje się jednak, że ten generator obrazów graficznych często wykorzystuje w swoich kreacjach dane i obrazy twórców, na których się „uczył”. Stąd wątpliwości dotyczące prywatności artystów i zamieszanie wokół tego projektu.
Canva AI Generator – popularne narzędzie graficzne z funkcją tworzenia darmowych obrazów
Jedna z bardziej znanych i chętnie używanych aplikacji graficznych. Już od dłuższego czasu to narzędzie umożliwia tworzenie grafiki generowanej przez AI. Można w niej za darmo wygenerować 50 obrazów. Natomiast aby otrzymać ich więcej, trzeba przejść na plan w wersji premium. A jak właściwie to wygląda? Należy wybrać format projektu (post na social media, zaproszenie itd.), a następnie wpisać prompt. Polecenie można podać w języku polskim. Oprócz tego możliwe jest wybranie takich rzeczy jak styl grafiki, np. anime, psychodelia, retro i wiele innych. To dobre rozwiązanie, jeśli nie znajdziesz w bazie Canvy, tego, czego szukasz.
Deep Dream Generator — aplikacja społecznościowa i dobre narzędzie AI w jednym
To aplikacja, która dosłownie pomaga urzeczywistnić marzenia podczas tworzenia obrazów. Sztuczna inteligencja generuje unikalne i ciekawe kreacje, z przesłanego zdjęcia. Efektów i stylów jest do wyboru, do koloru! Ponadto platforma oferuje zaawansowaną opcję edycji powstałego dzieła. Do wglądu jest również galeria obrazów wygenerowanych przez pozostałych użytkowników. Można je podziwiać lub się zainspirować. Deep Dream Generator w założeniu przypomina trochę Instagram i już zebrał dużo aktywnych fanów, którzy dzielą się między sobą powstałymi kreacjami. Na start otrzymuje się 100 punktów energii, a każdy wygenerowany obraz kosztuje ich 5 lub więcej. Energię możesz uzupełniać wykupując pakiet lub zbierając tzw. „punkty inspiracji”. Dostaniesz je, jeśli inna osoba użyje Twojego promptu. W tym programie obowiązuje też kilka leveli, które osiągasz w zależności od Twojej aktywności.
Adobe Firefly — dużo więcej niż zwykłe generowanie nowych obrazów
Ten program wykorzystuje sztuczną inteligencję nie tylko do generowania obrazu na podstawie tekstu. Firefly umożliwia tworzenie różnych obiektów do zdjęć, komponowanie ilustracji, dowolne modyfikowanie koloru projektu, uzyskiwanie ciekawych stylów tekstu czy dorabianie brakującej części zdjęcia. Imponujące? Potrafi naprawę dużo, chociaż niektóre funkcje są jeszcze w fazie testowania. Dopóki Firefly jest w wersji beta, możesz wypróbować go za darmo (2023 r.). Algorytm firmy Adobe bazuje na galerii zdjęć Adobe IStock, więc nie budzi kontrowersji w kontekście prywatności twórców tak jak inne programy. Oczywiście, funkcje, o których aktualnie wiemy, to nie wszystko. W przyszłości powstanie o wiele więcej przydatnych opcji (używających sztucznej inteligencji) dla użytkowników Firefly.
Płatne i dobre narzędzia AI do generowania grafiki
Płatne narzędzia tworzące grafiki generowane przez AI, a właściwie niektóre z nich, jeszcze do niedawna były ogólnodostępne i mogły służyć do generowania darmowych obrazów. Chociażby z Midjourney jeszcze kilka miesięcy temu można było korzystać za darmo (z limitem 25 grafik). Natomiast obecnie nie jest to możliwe. To wszystko przez viralowe deepfake’i. Były to np. zdjęcia papieża Franciszka wystylizowanego na rapera lub aresztowanie prezydenta USA Donalda Trumpa (grafiki poniżej). Może się to wydawać zabawne, ale niestety stało się to na tyle poważnym problemem, że aktualnie dostęp do Midjourney jest płatny.
DALL-E 2 — świetne narzędzie zamiany tekstu na obraz
To narzędzie typu open source do generowania wysokiej jakości realizacji, który również zamienia tekst w obrazy. Gotowe kreacje wyglądają jak fotografie. Może się wydawać, że działa ono podobnie do Midjourney, w końcu obydwie technologie wykorzystują algorytmy uczenia maszynowego. DALL-E 2 jest bardziej zaawansowaną technologią, a jego obrazy są bardziej realistyczne, złożone i szczegółowe. Niestety obecnie nie posiada darmowej wersji. Aby korzystać z tej aplikacji, należy wykupić kredyty, np. 115 za 15 USD, lub mniej, w zależności od zapotrzebowania. Jeśli zależy Ci na otrzymaniu wysokiej jakości grafiki, którą dodatkowo można edytować, to jest to zdecydowanie opcja warta uwagi.
Midjourney — numer jeden do generowania dzieł sztuki
Narzędzie to generuje grafikę na podstawie krótkiej informacji lub słów kluczowych. Aby zacząć z niego korzystać należy dołączyć do kanału na Discordzie. Można przejrzeć tam prace innych użytkowników, które na bieżąco pojawiają się na chacie. Efekty są naprawdę zaskakujące! Jednak jak wygenerować grafikę z udziałem Midjourney? Na początek wybierz jeden z kanałów newbies-XX. W oknie czatu komunikatora wpisz podpowiedzi tekstowe dla bota w następujący sposób:
◦ Wpisz: /imagine.
◦ Kliknij: /imagine prompt.
◦ Wpisz: Frazy kluczowe w języku angielskim.
◦ Kliknij: Enter i poczekaj chwilę.
Grafika pojawi się w konwersacji wraz z kilkoma dodatkowymi opcjami.
Jak uzyskać dobre grafiki generowane przez AI?
Po pierwsze wybierz jedną z wymienionych platform (lub inną, którą znasz). Koniecznie dobrze się z nią zapoznaj i sprawdź wszystkie funkcjonalności. I najważniejsze! Musisz wiedzieć, że finalny efekt zależy w głównej mierze od wpisania odpowiedniego promptu. Czasem obrazy generowane przez AI mogą odbiegać od oczekiwań, gdyż może to wynikać z opisywania pomysłów w zbyt zawiły sposób. Co więcej, pamiętaj, że proces tworzenia grafik (zarówno w sposób tradycyjny czy z pomocą AI) wymaga cierpliwości i eksperymentowania, aby uzyskać idealny wynik. Dlatego nie zrażaj się po kilku porażkach.
Co jest najważniejsze podczas pisania promptów dla generatora obrazów graficznych AI?
◦ Dobrze opisany temat grafiki,
◦ Użycie prostego języka,
◦ Wpisywanie jak najmniej skomplikowanych zdań,
◦ Słowa muszą być jednoznaczne,
◦ Wykrzykniki mogą zwiększyć wagę komendy, a nawiasy ją zmniejszają,
◦ Trening czyni mistrza!
Grafiki generowane przez AI w użytku komercyjnym
Jeśli chodzi o użytek komercyjny, to praktycznie większość wspomnianych narzędzi go umożliwia (Midjourney, DALL-E, Canva i Craiyon). Adobe Firefly będzie dozwolone do takiego użytku dopiero po zakończeniu testów nad wersją beta. Dlatego warto czytać umowę licencyjną danego oprogramowania, aby uniknąć komplikacji prawnych.
Dlaczego warto znać AI do tworzenia grafiki?
Zawód grafika wymaga otwartości i bycia na bieżąco z tym, co dzieje się w świecie technologii. Nie warto zostawać w tyle, ponieważ wkrótce najprawdopodobniej będzie to narzędzie jak każde inne. Zanim się obejrzymy praktycznie każdy będzie używać algorytmów sztucznej inteligencji, a nikt nie chce zostać w tyle, za konkurencją. Poza tym znajomość i korzystanie z nowoczesnych narzędzi pozwala osiągać szybciej cele biznesowe i zachować elastyczność.
Grafika oparta na sztucznej inteligencji — czy warto z niej korzystać?
Z dzisiejszego artykułu wiesz już, że na rynku są dostępne przeróżne generatory obrazów. Choć darmowe programy oparte na technologii sztucznej inteligencji, posiadają bardziej okrojone funkcje, to nadal można z nimi uzyskać ciekawe efekty. Poza tym w świecie technologii wszystko dzieje się szybko. Dotychczasowe błędy i niedociągnięcia techniczne zostaną prędzej czy później naprawione. W końcu firmy wręcz prześcigają się we wdrażaniu nowych ulepszeń i rozwoju swoich produktów. A jeśli chcesz być na bieżąco z takimi nowinkami w kontekście AI, to koniecznie zapoznaj się z moim drugim artykułem o sztucznej inteligencji. A teraz biegnij testować poznane narzędzia! 🙂
Dodaj komentarz