
Grafika komputerowa rastrowa vs. wektorowa — czym się różnią i do czego służą?
W obecnych czasach praktycznie każdy korzysta i obcuje z materiałami graficznymi, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. W tym artykule poznasz główne cechy grafiki wektorowej oraz rastrowej. Dowiesz się, jakie są różnice, ale także zalety i wady. Dzięki temu z łatwością będziesz operować tymi pojęciami i unikniesz wpadek!

Co to jest grafika rastrowa (bitmapowa)?
Cechy grafiki rastrowej
To plik, który składa się z pojedynczych punktów (pikseli), dzięki którym wyświetla się obraz. Grafika bitmapowa może przestawiać praktycznie dowolny projekt 2D lub 3D. Doskonale sprawdza się w odwzorowywaniu rzeczywistości, co jest zdecydowaną przewagą grafiki rastrowej. Przykładem tutaj mogą być zdjęcia. Każda fotografia wykonana za pomocą smartfona lub aparatu tworzy raster. Po powiększeniu takiego obrazu występuje tzw. pikseloza, czyli rozmycie grafiki (patrz powyżej).
Jakie są zalety grafiki rastrowej?
◦ Duża szczegółowość obrazu,
◦ Głębia kolorów, nasycenia i światłocień,
◦ Popularne i uniwersalne rozszerzenia plików,
◦ Elastyczność obróbki i modyfikacji.
Wady grafiki rastrowej:
◦ Duże rozmiary plików obrazów,
◦ Brak możliwości skalowania bez utraty jakości.

Co to jest grafika wektorowa?
Grafika wektorowa składa się z linii i krzywych tworzących kształty. To zapis matematyczny w układzie współrzędnych. Dzięki temu wektory można skalować bez utraty jakości. Obraz taki nie wymaga dużej liczby informacji, co przekłada się często na niewielką wagę plików. Wektory sprawdzą się m.in. w projektach logo, ikonach, publikacjach wielostronicowych czy nawet ilustracjach. Jakość obrazu wektorowego jest wysoka bez względu na to, do jakiego stopnia będziemy go powiększać.
Jakie są zalety grafiki wektorowej?
◦ Umożliwia dowolne skalowanie obrazów bez utraty jakości,
◦ Łatwa i szybka edycja,
◦ Niewielka waga plików,
◦ Bezproblemowa konwersja do grafiki bitmapowej.
Wady grafiki wektorowej:
◦ Otwarcie niektórych formatów wymaga specjalistycznego oprogramowania,
◦ Nie sprawdza się przy szczegółowych kreacjach.
Najważniejsze różnice grafiki wektorowej i rastrowej

Porównanie grafiki rastrowej i wektorowej
Pliki rastrowe zazwyczaj ważą więcej niż wektorowe. Wynika to z tego, że mogą zawierać miliony pikseli i wysoki poziom szczegółowości. Ta złożoność sprawia, że wielkość pliku bitmapowego często zajmuje dużo miejsca. Jeśli chodzi o pliki grafiki obiektowej, to używają one o wiele mniej zasobów niż rastrowe. Wynika to z tego, że obraz wektorowy wymaga mniejszej ilości informacji. Zawiera tylko formuły matematyczne, które określają grafikę.
Jakie programy do obróbki grafiki rastrowej?
Najpopularniejsze edytory graficzne
Wśród programów do grafiki bitmapowej znajdziesz klasyki, takie jak Adobe Photoshop (którego uczę w moim Kursie Projektowania Graficznego). Na rynku istnieje również wiele darmowych alternatyw, takich jak GIMP czy Photopea, która również znajduje się w programie mojego szkolenia. To dobry wybór dla początkujących w branży kreatywnej. Z pomocą wymienionych programów wyretuszujesz zdjęcia, pobawisz się fotomontażem, stworzysz grafiki na social media, ilustracje, plakaty i wiele innych kreacji. Nie ma tutaj ograniczeń!

Jakie programy do obróbki grafiki wektorowej?
W tej selekcji wyróżniają się przede wszystkim dwie pozycje. Klasyczny Adobe Illustrator i jego tańsza konkurencja — CorelDraw i Affinity Designer. Oba narzędzia są wykorzystywane przez doświadczonych profesjonalistów w dziedzinie grafiki i oferują szeroki zakres zaawansowanych opcji. Jeśli szukasz darmowej alternatywy, to świetnym rozwiązaniem będzie Inkscape.

Zamiana grafiki rastrowej na wektorową
Przekształcanie grafiki rastrowej w grafikę wektorową — czy jest to wykonalne? Oczywiście, że tak! Kluczowym czynnikiem jest rozdzielczość bitmapy. Im wyższa, tym lepszy i łatwiejszy jest proces wektoryzacji. W celu przekształcenia rastra na wektor można skorzystać z programów takich jak Adobe Illustrator lub CorelDraw, które oferują funkcje konwersji obrazu rastrowego na wektorowy. Należy jednak pamiętać, że taka modyfikacja może wprowadzać pewne zmiany w pierwotnym wyglądzie projektu. Dlatego często wymagana jest tutaj interwencja grafika.
Z kolei rasteryzacja obrazu, czyli proces przekształcania grafiki z wektora na bitmapę jest prostszy. W tym przypadku nie trzeba posiadać specjalnych umiejętności – wystarczy zapisać grafikę w odpowiednim formacie rastrowym i voilà. Obraz gotowy!
Grafika wektorowa a bitmapowa — co lepiej się sprawdzi?
Przede wszystkim zależy to od tego, jaki projekt będziesz realizować. Jeśli ma to być logo, ikony to wtedy zdecydowanie sprawdzi się stosowanie grafiki wektorowej. Natomiast jeśli będziesz opierać się w dużej mierze na fotografiach, teksturach, czy druku reklamowym wtedy warto wybrać raster. Kiedy nabierzesz doświadczenia i utrwalisz różnice pomiędzy typami grafiki, to uwierz mi, zaczniesz bez głębszego namysłu wybierać właściwy rodzaj oraz oprogramowanie.
Zastosowanie grafiki rastrowej i wektorowej
Jak już wiesz, omówione rodzaje grafiki posiadają swoje mocne i słabe strony, co sprawia, że wzajemnie się uzupełniają. Kombinując pomiędzy wektorami a rastrem, można tworzyć wyjątkowe projekty graficzne. Natomiast jeśli pragniesz rozszerzyć swoje umiejętności w dziedzinie grafiki i unikać istotnych błędów projektowych, koniecznie sięgnij po mój bezpłatny e-book. To kompendium solidnej wiedzy, która przyda Ci się niejednokrotnie przy tworzeniu jakichkolwiek materiałów graficznych!
Dodaj komentarz