Jak zostać grafikiem komputerowym?
Jak zostać grafikiem komputerowym? Często dostaję takie pytanie w wiadomościach prywatnych. Zmartwię Cię albo i nie… bo nie ma jednej odpowiedzi. Praca grafika komputerowego i uczenie się na to stanowisko to złożone procesy – czyli praktycznie jest tak, jak w każdym innym zawodzie. Tworzenie grafiki wektorowej czy grafiki rastrowej wydaje się obecnie banalnie proste, jednak aby stać się profesjonalistą w tej dziedzinie, potrzeba czasu i praktyki.
W dzisiejszym artykule postaram się wskazać Ci kilka punktów, które są istotne w rozwoju zawodowym projektanta. Jeśli nie zamierzasz zostać profesjonalnym grafikiem, to ten artykuł przyda Ci się, jeżeli w swojej pracy tworzysz grafiki – nawet jeśli robisz je sporadycznie. Materiał będzie również przydatny dla tych, którzy korzystają z usług projektantów. Tak więc zaczynamy!
Co znajdziesz w tym wpisie?
◦ Kim jest grafik i jak nim zostać?
◦ Ścieżka kariery grafika krok po kroku
◦ Edukacja
◦ Znajomość programów graficznych – Adobe Photoshop czy może coś innego?
Kim jest grafik i jak nim zostać?
Grafik komputerowy wykonuje zawód łączący twórczość artystyczną oraz informatykę. Jest to również swego rodzaju rzemieślnicza profesja, która wymaga poszukiwania i sprawdzania rozwiązań podczas procesu projektowego. Oprócz tego na pracę grafika składa się umiejętność obsługi programów graficznych, solidna znajomość zasad projektowania, trendów oraz zasób wielu innych doświadczeń. To zawód, w którym mogą się sprawdzić osoby z dużym bagażem doświadczeń z innych dziedzin, gdyż każdy projekt to często nowy, nieodkryty temat do kontemplacji i zaprojektowania.
Grafik komputerowy wykonuje zawód łączący twórczość artystyczną oraz informatykę. Jest to również swego rodzaju rzemieślnicza profesja, która wymaga poszukiwania i sprawdzania rozwiązań podczas procesu projektowego.
Obecnie rynek roi się od projektantów – tych bardziej i tych mniej profesjonalnych. Różnica między nimi często wynika z kwestii zdobytego wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Oczywiście istnieje wielu genialnych grafików, którzy nie mają wykształcenia artystycznego. Jednak są i tacy, którzy to wykształcenie mają, ale do profesjonalizmu jeszcze troszeczkę im brakuje.
Więc jak to jest? Co zrobić, aby być profesjonalistą? W tym artykule poruszymy również tematy takie jak wady i zalety tworzenia projektów graficznych oraz to, czy warto i właściwie jak zostać grafikiem komputerowym. Zapowiada się gorąco!
Ścieżka kariery grafika krok po kroku
Tak jak wspomniałam, nie ma jednej sprawdzonej drogi, która zrobi z Ciebie świetnego projektanta. Dlatego postanowiłam zebrać w jednym miejscu kilka istotnych punktów, które brałabym pod uwagę, gdybym jeszcze raz rozpoczynała drogę do bycia grafikiem komputerowym.
Profesjonalizm grafika wynika z wielu lat edukacji i praktyki. Nie ma dwóch takich samych grafików: co grafik, to zupełnie inny bagaż doświadczeń! Można być samoukiem i jednocześnie świetnym specjalistą w branży, a można też ukończyć wieloletnie studia, które niestety efektów nie dadzą. Mogę Cię jednak pocieszyć, że to głównie od Ciebie zależy, czy będziesz profesjonalistą.
Edukacja
To nieodłączny element nauki każdego zawodu. Ważne jest to, aby wchodząc w świat grafiki komputerowej, mieć wiedzę oraz szczyptę doświadczenia. Tak jak wspomniałam, istnieje wielu projektantów, którzy nie mają wykształcenia akademickiego i są świetni w swoim fachu. Jednak jeśli chcesz przyspieszyć swój rozwój w danej dziedzinie, to edukacja zdecydowanie może Ci w tym pomóc. Jednak którą opcję wybrać? Nie ma złotego środka. Dlatego postanowiłam przeanalizować najpopularniejsze rozwiązania na rynku, co powinno Ci pomóc w wyborze Twojej ścieżki.
Studia na kierunku grafika komputerowa – czy warto?
Kiedy myślimy o jakimkolwiek zawodzie, to często na myśl najpierw przychodzą nam studia. Dobra uczelnia oprócz dyplomu da Ci tonę przydatnej wiedzy, projektów oraz doświadczeń. Oczywiście oprócz rozwojowych treści, pojawią się również przedmioty, które nie będą związane do końca z Twoimi zainteresowaniami. Jednak nie ma się co zniechęcać! To zazwyczaj nieodłączny element studiowania.
Jeśli chcesz zostać grafikiem komputerowym, rozwinąć swoją kreatywność, stworzyć całą masę projektów, to studia będą idealnym rozwiązaniem. Sama ukończyłam projektowanie graficzne na dwóch różnych uczelniach i spędziłam mnóstwo czasu na tworzeniu projektów studenckich. Jest to idealny czas na rozwinięcie siebie i swoich umiejętności, aby po wejściu na rynek pracy mieć większe doświadczenie i świadomość tego, jak działa świat grafiki komputerowej.
Studia stacjonarne
To świetne rozwiązanie dla osób, które jeszcze nie rozpoczęły na dobre kariery zawodowej i mają sporo wolnego czasu. Jak pewnie wiesz, z wiekiem często tego czasu jest mniej. W rezultacie statystyczna większość osób na studiach dziennych to osoby świeżo po szkole średniej. Oczywiście nie ma tutaj ograniczeń! Jeśli możesz sobie pozwolić na tego typu edukację, to zdecydowanie zachęcam! Z praktyki wiem, że dzienne studia dają o wiele więcej możliwości i doświadczeń z zakresu tworzenia grafiki niż studia zaoczne. Wynika to często z większej ilości czasu na przekazanie istotnych treści oraz na tworzenie projektów.
Studia niestacjonarne
Jest to bardzo dobra alternatywa dla studiów dziennych. Jeśli wybierzesz dobrą uczelnię, to różnica programowa między trybem dziennym i zaocznym powinna być niewielka. Jedynym minusem są opłaty, które są nieodłączną częścią tego typu edukacji. Dlatego jeśli masz taką możliwość i chcesz spróbować swoich sił na studiach zaocznych, to zdecydowanie zachęcam!
Kursy
Od czasów pandemii COVID-19 kursy i szkolenia online nabrały nowego wymiaru. Wynikło to z tego, że większość firm, szkół, uczelni przeniosło się ze świata offline do świata online. Ludzie zaczęli doceniać Internet, w którym można przyswajać wiedzę na tym samym poziomie, co w tradycyjnej edukacji. Możesz się uczyć z każdego miejsca na ziemi, zdobywać nowe kompetencje i umiejętności z branży graficznej.
Dodatkowo dużym atutem kursów online jest otrzymanie dużej dawki wiedzy w pigułce. Często takie kursy mogą zastąpić wiele lat studiowania. Jest to ogromna szansa na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy, gdyż w jednym miejscu mamy zebraną całą niezbędną wiedzę, dzięki której możemy zdobyć kompetencje i zacząć działać. Czy nie brzmi to jak marzenie?
Jeśli miałabym się cofnąć w czasie, to z całą pewnością wybrałabym kurs grafiki – po to, żeby szybko poszerzyć i uzupełnić swoją wiedzę. Zaoszczędziłabym mnóstwo czasu na uczeniu się na własną rękę i nie popełniłabym wielu błędów. Oprócz tego z całą pewnością mogę stwierdzić, że na moich studiach graficznych zabrakło wielu bardzo istotnych tematów, jak np. współpraca z klientem, prowadzenie projektu krok po kroku czy prezentacja swojego portfolio.
Dlatego odpowiadając na duże zapotrzebowanie i ogrom pytań ze strony mojej społeczności, postanowiłam stworzyć Praktyczny Kurs z Projektowania Graficznego. W jednym miejscu zebrałam niezbędną wiedzę, której sama potrzebowałam wiele lat temu, gdy zaczynałam swoją przygodę z projektowaniem graficznym. Zależało mi na tym, aby stworzyć praktyczne źródło wiedzy (od strony merytorycznej oraz technicznej), dzięki któremu będziesz wiedzieć, co i gdzie kliknąć, aby zacząć tworzyć profesjonalne i przyciągające oko projekty.
Do tej pory na pokładzie Kursu zameldowało się ponad 400 osób! Chcesz sprawdzić, czy to coś dla Ciebie? Kliknij tutaj lub na przycisk poniżej.
Samodzielna nauka
Jeśli nie możesz sobie pozwolić na studia dzienne lub płatną edukację, to pozostaje samodzielna nauka. Jednak nic w tym złego! W Internecie aż roi się od darmowych materiałów edukacyjnych na temat projektowania graficznego. Na początek zalecam przeczytać mój darmowy e-book, w którym opisałam podstawy projektowania. To takie kompendium wiedzy, dzięki któremu zdobędziesz niezbędną wiedzę, a zasady tworzenia grafik nie będą już dla Ciebie tajemnicą!
Kliknij tutaj, aby pobrać darmowego e-booka!
Jak znaleźć pracę?
Jak wiesz, nie od razu Rzym zbudowano – tak samo jest ze zdobywaniem każdego zwodu. Jeśli chcesz osiągnąć profesjonalny poziom w dziedzinie grafiki komputerowej, to musi za tym stać doświadczenie. To nic innego, jak praca, praca i jeszcze raz praca. Uwierz, że większość Twoich projektów nie ujrzy światła dziennego. Jest to bardzo częste, w szczególności na początku drogi, gdy nasze umiejętności dopiero rosną. Często po kilku dniach od stworzenia dobrego – jak Ci się wydawało – projektu, będziesz z niego niezadowolony. Uwierz, że projekty, które udostępniam, to zaledwie mikroskopijna część mojego dorobku.
Odpowiednia specjalizacja – klucz do sukcesu?
Praca na stanowisku grafika komputerowego może być różnorodna, bo – jak zapewne wiesz – projektowanie graficzne to pojemna branża, w której jest wiele specjalizacji. W końcu można projektować strony internetowe, logo, typografię, ilustracje czy być UX designerem? Praca grafika komputerowego mieści ogrom profesji, w których można się wyspecjalizować. Dlatego warto wybrać w tej branży jedną gałąź lub kilka. W końcu nie każdy będzie się dobrze się czuł przy retuszowaniu zdjęć, za to projektowanie grafik reklamowych może być dla niego strzałem w dziesiątkę. Warto zostać grafikiem komputerowym z konkretną specjalizacją, w szczególności gdy planujemy tworzyć swoją markę.
Gdy nie chcesz się skupiać na tworzeniu swojej marki, zawsze możesz spróbować się odnaleźć w pracy grafika freelancera. Praca ta polega głównie na realizowaniu zdobytych zleceń. Wtedy również warto postawić na kilka specjalizacji. Wiele umiejętności grafika freelancera jest dzisiaj w cenie, gdyż im więcej oferujemy, tym łatwiej będzie nam pozyskać klientów.
Sama branża graficzna ma wiele gałęzi i specjalizacji. To, którą wybierzesz, zależy tylko od Ciebie. Dlatego zawsze podkreślam, aby się nie bać i próbować wszystkiego.
Warto również zwrócić uwagę na to, że w pracy grafika komputerowego najważniejsze jest to, że dopiero z czasem, w miarę zdobywania umiejętności, klarują się jego zainteresowania. Dlatego jeśli jesteś na początku tej drogi, spokojnie! To jest idealny czas na poznanie siebie, swoich predyspozycji i zainteresowań. Umiejętności grafików komputerowych nie pojawiają się z dnia na dzień. Często dopiero po odpowiedniej ilości praktyki, edukacji i dzięki znajomości podstawowych programów graficznych Twoje zainteresowania zaczną się klarować.
Zupełnie inaczej wygląda praca w agencjach reklamowych czy innych firmach, gdzie różnorodność nabytych umiejętności jest w cenie. Firmy z chęcią zatrudniają do pracy początkujących grafików z dużym bagażem doświadczeń w różnych specjalizacjach – nie tylko graficznych. Dlatego jeśli planujesz pracować w przedsiębiorstwach, warto postawić na szeroki wachlarz umiejętności.
Sama branża graficzna ma wiele gałęzi i specjalizacji. To, którą wybierzesz, zależy tylko od Ciebie. Dlatego zawsze podkreślam, aby się nie bać i próbować wszystkiego. Możesz zostać grafikiem gier komputerowych, projektantem typografii, stron internetowych czy plakatów. Możliwości jest naprawdę wiele, natomiast nisza może dać Ci możliwość większego wyspecjalizowania się oraz wybicia na rynku. Tak więc zachęcam do próbowania i sprawdzania swoich sił, w czym tylko się da!
Szukanie pracy
Obecnie firmy z chęcią zatrudniają młodych grafików na stanowisku juniorskim. Ofert pracy jest naprawdę wiele. W zdobyciu takiego stanowiska kluczowa jest kwestia odpowiedniego przygotowania portfolio i siebie – aby w trakcie rekrutacji wypaść jak najlepiej. Efekty pracy grafika w postaci prezentacji jego prac są niezwykle ważne przy aplikowaniu na jakiekolwiek designerskie stanowisko.
Na samym początku kariery warto spróbować swoich sił na etacie, gdyż zawsze daje to możliwość zdobycia nowych umiejętności czy nawet podpatrzenia, jak pracują graficy komputerowi. Umiejętność pracy w zespole to kolejny atut, który może się przydać w kolejnych działaniach.
Obecnie istnieje mnóstwo portali, na których z powodzeniem można szukać pracy. Jest to m.in. portal Pracuj.pl czy Linkedin. Oprócz tego istnieje wiele stron skierowanych typowo dla freelancerów, jak np. Indeed, Fiverr, Upwork czy Useme. Tak więc jest w czym wybierać!
Co więcej, stawka za godzinę pracy grafika oraz wysokość całego wynagrodzenia w końcu powoli przestają być tematem tabu. Firmy coraz częściej i chętniej ujawniają widełki płacowe. Transparentność firm zaczyna być na porządku dziennym. Jeśli chcesz się dowiedzieć, ile dokładnie może kosztować godzina pracy grafika, koniecznie zajrzyj na powyższe strony.
Znajomość programów graficznych – Adobe Photoshop czy może coś innego?
Zazwyczaj wszystkie prace grafik wykonuje z wykorzystaniem nowych technologii. Na początku do pracy konieczny jest komputer spełniający podstawowe wymagania techniczne. Wraz z czasem i rozwojem swoich umiejętności warto inwestować w dodatkowe narzędzia, które ułatwią i przyspieszą pracę.
W zależności od tego, w jakiej dziedzinie chcesz działać, znajomość oprogramowania to Twój must have! Obecnie w grafice 2D zdecydowanie przydaje się znajomość pakietu Adobe (Photoshop, Illustrator, InDesign, Premiere, AfterEffects, Bridge itd.). Jednak trendy ciągle się zmieniają i na rynek wchodzą nowe konkurencyjne aplikacje, jak np. Figma, Sketch czy Affinity. Dlatego w zależności od stanowiska, o które chcesz się ubiegać, warto zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi pracy na danym stanowisku.
Pamiętaj, że większość wyżej wymienionych programów oferuje bezpłatny okres próbny, z którego warto skorzystać. Oprócz tego warto też przetestować inne darmowe programy graficzne. Na rynku mamy ich naprawdę sporo. Dlatego jeśli jesteś na początku swojej drogi i chcesz sprawdzić swoje umiejętności, z powodzeniem możesz użyć programów bezpłatnych, tym bardziej że często są bardzo podobne do tych płatnych.
Poznaj minusy pracy grafika
Musisz wiedzieć jedno: grafika ma również swoje ciemne strony. Projektowanie graficzne zalicza się do branży kreatywnej, co oznacza, że opiera się głównie na subiektywnym odbiorze. Czasami mimo tego, że projekt zostanie wykonany zgodnie ze standardami i wymaganiami projektowymi, znajdzie się osoba, której nasz projekt nie będzie się podobać.
Projektowanie graficzne zalicza się do branży kreatywnej, co oznacza, że opiera się głównie na subiektywnym odbiorze.
W mojej ocenie jest to największy minus tej branży. Nieodpowiednia krytyka projektu zamiast racjonalnego feedbacku może niejednokrotnie zbić nas z tropu. Dlatego nieważne, czy jestem po stronie zleceniodawcy, czy zleceniobiorcy – zawsze staram się dawać racjonalny feedback i rozmawiać z klientami i wykonawcami bez ostrej krytyki, która nie jest dobra ani potrzebna do tego, żeby dobrze zrealizować projekt.
Czy warto zostać grafikiem komputerowym? – krótkie podsumowanie
Jak już wiesz, obecnie można zgłębiać tajniki grafiki komputerowej dzięki tradycyjnej edukacji, takiej jak studia, lub bardziej nowoczesnej, jak kursy online. To od Ciebie zależy, które formy edukacji wybierzesz. Pamiętaj, że nie każdy grafik chce wyspecjalizować się w jednej lub w kilku dziedzinach. Można zostać grafikiem komputerowym-freelancerem, tworzyć własny brand czy pracować w firmach.
Wydaje mi się, że w obecnych czasach warto zostać grafikiem, gdyż ten zawód oferuje wiele możliwości. Sama praca grafika komputerowego sprawia ogrom przyjemności, ale jest również bardzo wymagająca. Nauka tego zawodu wcale nie jest prosta, a możliwości zostania grafikiem komputerowym jest bardzo wiele. To proces, który trwa bez końca. Uwierz, że po wielu latach pracy jako graficzka i ilustratorka, przy każdym nowym projekcie uczę się czegoś nowego. I dokładnie tego Tobie życzę! Abyś nigdy nie zwalniał i nie przestawał się uczyć. Bo to jest klucz do sukcesu i samorealizacji!
Alicja
Świetny artykuł Weronika!