
Początki w branży graficznej. Wywiad z Aleksandrą Chudzik
Czas na kolejny artykuł w formie wywiadu, którego gościnią była niesamowicie uzdolniona Aleksandra Chudzik. Ola jest również absolwentką Kursu Projektowania Graficznego. Wspólnie odkryjemy, jak wyglądały Oli pierwsze kroki i początki w branży graficznej. Tak więc nie przedłużając, przechodzimy do wywiadu!
Na początku powiedz proszę kilka słów o sobie
Kim jesteś i czym się zajmujesz?
Cześć mam na imię Ola. Zajmuję się szeroko pojętym projektowaniem graficznym – od tworzenia logo i identyfikacji wizualnych, przez materiały drukowane, aż po ilustracje i portrety cyfrowe. Moimi głównymi klientami są małe i średnie firmy z branży edukacyjnej, odzieżowej oraz e-commerce. Poza pracą uwielbiam czytać kryminały i książki związane z rozwojem osobistym. W życiu cenię spokój, odpoczynek i bliskość natury, a mieszkanie na wsi idealnie wpisuje się w te wartości.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z projektowaniem graficznym?
Od wygrania konkursu na projekt okładki! Chciałam spróbować swoich sił w projektowaniu i zaczęłam brać udział w różnych konkursach graficznych i tak się złożyło, że jeden z nich wygrałam. Później zaowocowało to dłuższą współpracą, zaczęłam mieć też coraz więcej innych klientów, z niektórymi z nich współpracuję do dziś.
Jaki był Twój pierwszy projekt, który wykonałaś?
Mój pierwszy projekt to była grafika o psach, stworzyłam ją dla koleżanki z internetu, która prowadziła bloga. Miałam wtedy chyba 12 lat! Totalnie nie pamiętam, jak dokładnie wyglądała, ale z chęcią bym ją teraz zobaczyła. A taki pierwszy już poważny projekt to były okładki i ilustracje do książek do nauki języka niderlandzkiego, dla klienta, u którego wygrałam wcześniej wspomniany konkurs.

Jakie wyzwania napotkałaś na początku nauki grafiki? Jak sobie z nimi radziłaś?
Największym wyzwaniem było dla mnie odpowiednie zestawienie tekstu i zdjęć, aby całość prezentowała się estetycznie. Wiele dało mi wtedy obserwowanie innych projektów, tych topowych, które były wyróżniane. Spędzałam wiele czasu na analizowaniu prac innych i zastanawiałam się, jak osiągnąć podobny efekt.
Dlaczego zdecydowałaś się na dołączenie do Kursu Projektowania Graficznego od podstaw?
Decydując się na kurs, chciałam uporządkować swoją wiedzę i uzupełnić ewentualne braki. Jako samouk działałam często intuicyjnie, nie zawsze będąc pewna poprawności swoich decyzji. Mimo że część rzeczy znałam już wcześniej, kurs mnie zaskoczył. Jest niezwykle profesjonalnie przygotowany, a jego praktyczna część, wsparcie społeczności oraz mentoringi Weroniki, okazały się bardzo pomocne.
Jako samouk działałam często intuicyjnie, nie zawsze będąc pewna poprawności swoich decyzji. Mimo że część rzeczy znałam już wcześniej, kurs mnie zaskoczył. Jest niezwykle profesjonalnie przygotowany, a jego praktyczna część, wsparcie społeczności oraz mentoringi Weroniki, okazały się bardzo pomocne.

Czy miałaś wcześniej doświadczenie związane z grafiką, zanim zapisałaś się na to szkolenie? Czy zaczynałaś zupełnie od zera?
Miałam już doświadczenie, dzięki kilku projektom komercyjnym.
Czy Kurs Projektowania pomógł Ci wystartować w branży graficznej i Twoim życiu zawodowym?
Z całą pewnością pomógł mi pokonać wewnętrznego krytyka i w rezultacie zyskałam większą wiarę w siebie. Stworzyłam własną stronę internetową i śmielej zaczęłam prezentować swoją ofertę, co pozwoliło mi pozyskiwać nowych klientów. Jedną ze współprac nawiązałam nawet dzięki ogłoszeniu, które Weronika zamieściła na naszej kursowej grupie.
Jakie umiejętności poza samym projektowaniem uważasz za istotne dla sukcesu w tej dziedzinie?
Uważam, że bardzo pomocna jest umiejętność jasnego wyrażania swoich pomysłów oraz aktywnego słuchania potrzeb klienta. Również umiejętność planowania pracy jest istotna, aby zawsze dotrzymywać terminów.

Jak wygląda Twój dzień pracy?
Moje poranki są dość „powolne” – zaczynam od kawy i ćwiczeń, a następnie jem śniadanie. Lubię oglądać vlogi lub odcinek serialu, ale gdy mam sporo zadań, siadam do pracy zdecydowanie wcześniej, aby zdążyć ze wszystkim. Cenię swoją pracę za elastyczność – mogę w ciągu dnia pójść na spacer z moimi psami (mam ich, aż trzy! :D), a także brać wolny dzień od pracy, choć rzadko to robię. Staram się jednak, by weekendy były dla mnie czasem odpoczynku.
Jakie są Twoje ulubione źródła inspiracji?
Największą inspirację czerpię od innych projektantów. Podziwiam ich talent i dążę do tego, by być tak dobrą jak oni. Nie porównuję się, lecz szukam w ich pracach inspiracji.
Jaki jest Twój ulubiony typ projektów?
Uwielbiam projektować materiały do druku. Cieszy mnie, gdy widzę, że mój projekt jest używany, a jego fizyczna obecność i fakt, że można go dotknąć, daje mi ogromną satysfakcję. Marzę o zaprojektowaniu opakowania kosmetyków – wyobrażam sobie, jak wspaniale byłoby zobaczyć swój projekt na półce w drogerii!

Jakie są Twoje sposoby na utrzymanie kreatywności?
Uważam, że odpoczynek i czerpanie radości z małych rzeczy są kluczowe dla utrzymania kreatywności. Zauważyłam, że po długim spacerze lub dobrym filmie znacznie łatwiej wymyślam nowe koncepcje do projektów. Myślę, też, że warto interesować się innymi dziedzinami, nie tylko projektowaniem i mieć różne zajawki.
Czy masz rady lub wskazówki dla osób, które również rozważają naukę grafiki od podstaw i działanie w tej branży?
Moja rada dla osób, które chcą nauczyć się grafiki? Bądźcie dla siebie dobrzy. Nie krytykujcie się i nie poddawajcie. Ćwiczcie, bo każdy z nas kiedyś zaczynał. Ważne jest również przeglądanie prac innych projektantów – to świetny sposób na naukę, zwłaszcza na początku kariery. Zastanówcie się, co się Wam podoba, a co nie, i dlaczego.

Twoje plany na najbliższą przyszłość to…
Nadal się rozwijać. Od października zaczęłam naukę w Lubelskiej Szkole Sztuki i Projektowania i chociaż solidne podstawy grafiki (m.in. dzięki kursowi Weroniki) już mam, to uczę się tam również rysunku i malarstwa, no i oczywiście ciągle szlifuję swoje graficzne umiejętności.
W najbliższej przyszłości chcę bardziej skupić się na projektowaniu materiałów do druku. Myślę, o tym, aby oferować klientom kompleksowe usługi, nie tylko w zakresie projektowania, ale także pomoc w wydruku, by mogli czuć się swobodnie i nie martwić się o kontakt z drukarnią.
Dziękuję za wzięcie udziału w wywiadzie w formie artykułu blogowego i opisanie tego, jak wyglądały Twoje początki w branży graficznej!
Jeśli czujesz, że grafika to jest coś dla Ciebie, zapisz się na listę oczekujących na kolejną edycję Kursu Projektowania Graficznego, w którym uczestniczyła również Ola. 📎
Projektantka graficzna. Swoją graficzną przygodę rozpoczęła od wygranej w konkursie na okładkę książki. Teraz marzy o zaprojektowaniu opakowań kosmetyków!
Dodaj komentarz